KOBIETA I BIZNES 2020
Kobiety są w większym stopniu niż mężczyźni obciążone pracą, a wynika to z większego udziału kobiet w nieodpłatnej pracy na rzecz własnych gospodarstw domowych. Dane z badań budżetów czasu z lat 2003 i 2013 wskazują na wzrost zaangażowania kobiet w pracę na formalnym rynku pracy, co pociąga za sobą zwiększenie (choć niewielkie) zaangażowania mężczyzn w czynności domowe. Jednocześnie dane te pokazują, iż rośnie zaangażowanie kobiet i mężczyzn w tradycyjnie przypisywane im rodzaje pracy, czyli kobiet w prace związane z gospodarstwem domowym, a mężczyzn w pracę zawodową. Zapotrzebowanie na pracę opiekuńczą wzrasta i będzie rosło w przyszłości, jak wnioskuje Anna Zachorowska-Mazurkiewicz analizując dane budżetów gospodarstw domowych.
Kolejny tekst traktuje o zjawisku gender gap na stanowiskach kierowniczych w polskich uniwersytetach. Jego autorka pokazuje wyniki badania własnego – wywiadów z 17 kobietami rektorkami i prorektorkami w kadencji 2016–2020. Z badania wyłania się obraz uniwersytetu jako instytucji, w której dominacja społeczno-kulturowej męskości jest podstawowym źródłem barier instytucjonalnych awansu kobiet.
Trzeci z opublikowanych artykułów przedstawia sytuację finansową starszych wdów. Autorka dokonuje wnikliwej analizy, jak wdowy w Polsce postrzegają swoją sytuacją finansową w kategoriach zła czy dobra.
Zawartość bieżącego numeru wydawnictwa „Kobieta i Biznes”:
- Podział pracy odpłatnej i nieodpłatnej między kobiety a mężczyzn: teoria, stan i perspektywy (Anna Zachorowska-Mazurkiewicz)
- Gender gap we władzach uniwersytetów. Kulturowa maskulinizacja instytucji jako bariera dostępu kobiet do stanowisk zarządczych (Anna Pokorska)
- Dobra i zła sytuacja finansowa starszych wdów w Polsce (Sylwia Timoszuk)